Cztery medale młodych namysłowian na Mistrzostwach Polski seniorów w zapasach!!!

Szczegóły

 

W dniach 8-10 września 2016r. rozgrywane były w Zgierzu Mistrzostwa Polski Seniorów w zapasach.

Na pięciu matach w hali Zgierskiego MOSiR -  rywalizowali zapaśnicy we wszystkich trzech stylach - wolnym, klasycznym i zapasach kobiet. W imprezie nie zabrakło przedstawicieli namysłowskiego „Orła”, a zawody zakończyły się wielkim sukcesem naszej młodej drużyny. 

W ekipie tym razem znalazło się czterech zawodników oraz dwie zawodniczki, którzy pod okiem trenera Marcina Marcinkiewicza oraz Prezesa klubu Pana Kazimierza Szelągiewicza wywalczyli cztery medale.

 

W grupie dziewcząt  w zapasach kobiet debiutująca w Mistrzostwach Polski Seniorek zaledwie 18 - letnia Alicja Czyżowicz zdobyła brązowy medal w kat. wag. do 55 przegrywając tylko z olimpijką z Rio Katarzyną Krawczyk (MKS Cement - Gryf Chełm). Ala zaprezentowała się na miarę aktualnych możliwości i potwierdziła swoją już wielką klasę, ale była wyraźnie zmęczona po zakończonych kilka dni temu Mistrzostwach Świata Juniorek gdzie zajęła 13 lokatę. Przed naszą młodą zapaśniczką ogromna przyszłość sportowa i jeszcze wielokrotnie będzie miała okazję wywalczyć złoty medal mistrzostw. Drugi medal także brązowy w zapasach kobiet zdobyła  Aleksandra Ciunek w kat. wag. do 63 kg dla której był to drugi start w krajowych mistrzostwach seniorek. Rok temu nasza młoda zapaśniczka zajęła piąte miejsce i ten medal jest jej największym sukcesem. Ola która powoli pnie się do góry w tym roku zdobyła już brąz Mistrzostw Polski Juniorek i Międzynarodowych Mistrzostw Polski Juniorek.

W zapasach w stylu wolnym w swoim drugim starcie w  seniorskich mistrzostwach (rok temu zajął siódme miejsce) na trzecim stopniu podium w kat. wag. do 57 kg stanął 19-letni Szymon Makuch, dla którego jest to ogromny sukces i potwierdzenie już bardzo dużych umiejętności.  Szymek praktycznie z wszystkich  zawodów krajowych przywozi medal, ale czekamy na jego złoto! Po drugi medal dla naszej drużyny w zmaganiach „wolniaków” sięgnął najstarszy i doświadczony 26 - letni Mariusz Sajdak, który po latach bez medalu w mistrzostwach tym razem wywalczył brązowy krążek w kat. wag. do 70 kg pokonując w walce o trzecie miejsce naszego osiemnastolatka Pawła Malickiego. Mariusz potwierdził, że wytrwałość i sumienność daje wielkie efekty, a ten medal należał mu się od lat i liczymy że na stałe zagości on w czołówce polskich zapaśników. Mariusz jest zawodnikiem bardzo utalentowanym technicznie i walczącym niekonwencjonalnie co mu nie raz przeszkadza w realizacji taktyki walki, a w  tych zawodach był bardzo bliski awansu do finału wygrywając wysoko walkę ½ finału by ją ostatecznie przegrać na punkty. Bardzo dobre piąte miejsce w kat. wag. do 70 zdobył wspomniany już 18-letni Paweł Malicki, który debiutował w imprezie tej rangi. Paweł jest jeszcze niestabilny w swoich walkach i zdarzają mu się słabsze pojedynki, ale ma ogromne możliwości i wielką przyszłość przed sobą. Na tych zawodach wygrał m.in. z zawodnikiem z ZKS Koszalin Damianem Fałatem, który reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy do lat 23 i zdobył wiele medali w zawodach seniorskich, a w walce o trzecie miejsce z naszym Mariuszem Sajdakiem także był bliski sukcesu. Ostatnim reprezentantem Orła na tegorocznych mistrzostwach był Mateusz Malicki, który debiutował w tak ważnych  zawodach i  w nowej dla siebie kat. wag. do 86 kg.  Mateusz zajął jedenaste miejsce w silnej konkurencji i z zawodów na zawody w jego przypadku powinno być tylko lepiej.

W punktacji drużynowej LKS Orzeł Namysłów  w zapasach kobiet zajął siódme miejsce, a wygrał MKS Cement - Gryf Chełm przed  ZKS Slavia Ruda Śląska i  KS AZS - AWF Warszawa. Natomiast w stylu wolnym uplasowaliśmy się na dziewiąty miejscu, a zwyciężyli zapaśnicy gospodarzy z ZTA Zgierz przed zawodnikami ZKS Slavii Ruda Śląska i wolniakami z AKS Białogard.

Trzeba też nadmienić, że termin mistrzostw rozgrywanych w tym roku był bardzo niefortunny przez co nasza ekipa nie była najsilniejsza (zaraz po IO, kilka dni przed MŚW oraz w trakcie trwania ligi niemieckiej, zawody bez „ładunku” rywalizacji reprezentacyjnej  a jedynie o tytuł mistrza kraju).  W zawodach nie startowało sporo utytułowanych zawodników np. nasi zawodnicy i główni kandydaci do złota w swoich kat. wagowych Krystian Brzozowski (74 kg) - szesnastokrotny złoty medalista tej imprezy czy Radosław Marcinkiewicz (86 kg) - siedmiokrotny złoty medalista seniorskich krajowych mistrzostw, którzy przygotowują się do Mistrzostw Świata Wojska w Macedonii. Oprócz naszych reprezentantów nie rywalizowało kilku innych kadrowiczów w stylu wolnym np. Radosław Baran, Robert Baran, Magomedmurad Gadżijev czy Tomasz Ogonowski itd. W naszej drużynie zabrakło także medalistów mistrzostw w ostatnich latach Arkadiusza Böhma (70 kg), którego zatrzymały obowiązki trenerskie i zawodnicze w klubie ligi niemieckiej oraz kontuzjowanego Patryka Dworczyka (61 kg). Obaj zawodnicy mieli ogromne szanse nawet na złote medale w tegorocznej rywalizacji. Do nieobecnych w imprezie dołączyli nasi czołowi juniorzy Robert Zubyk czy też Rafał i Dawid Czyżowicz, którzy leczą urazy. Liczymy że Polski Związek Zapaśniczy zmieni termin Mistrzostw Polski w 2017r. na pierwsza połowę roku jak to było w 2015r. i wszyscy nasi zawodnicy oraz zawodniczki będą mogli wystartować. Do drużyny dojdzie jeszcze młoda i niezmiernie utalentowana, ale  już bardzo utytułowana Ewelina Ciunek i powinniśmy wypaść jeszcze lepiej i zdobyć wiele medali!

Gratulacje dla wszystkich zawodników i trenerów oraz podziękowania dla sponsorów, działaczy i sympatyków sekcji zapasów LKS „Orzeł” Namysłów!!!

   
© ALLROUNDER