Mazepka Beata

Szczegóły

WIADOMOŚCI  Z  BIBLIOTEKI Uśmiech

Rok szkolny 2020/2021

W związku z podjęciem nauki w trybie zdalnym:

 • Przydatne linki dla każdego, kto chciałby przeczytać lekturę lub ciekawą książkę (za darmo oczywiście) bez konieczności wychodzenia z domu:

https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3928-czytanie-on-line-bez-ryzyka-zakazenia.-najwieksza-biblioteka-cyfrowa-w-polsce-otwarta.html

https://wolnelektury.pl/  

 https://liblink.pl/wqjc1ftXDi

https://polona.pl/

Portal lektury.gov.pl

ChmuraCzytania.pl

A jeśli ktoś zechce obejrzeć lekturę, oto link:

https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

A może trochę się pouczyć:  www.gov.pl/zdalnelekcje.

 

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11.05.2020 r.

 • Zasady korzystania z biblioteki:

Drodzy Uczniowie

Nie musicie w tym roku szkolnym obowiązkowo oddawać wypożyczonych książek. Można je spokojnie oddać w przyszłym roku szkolnym. Ale jeśli z różnych powodów podpisujecie obiegówkę, to oczywiście musi rozliczyć się z biblioteką i zwrócić wszystkie wypożyczone wcześniej książki.

Ponieważ niektórzy z Was mogą potrzebować lektury lub innej książki – można jak najbardziej przyjść i wypożyczyć potrzebną książkę.

Przychodząc do biblioteki obowiązkowo musicie mieć maseczkę, zachowywać dystans,  przed wejściem - przy stoliku może znajdować się tylko jedna osoba i oczywiście należy zdezynfekować ręce płynem odkażającym.

Procedura oddawania książek:

Przed wejściem do biblioteki będzie stała ławka na której zostawiacie książki do tygodniowej kwarantanny (po wcześniejszym podaniu numeru książki i odpisaniu jej przez nauczyciela-bibliotekarza z karty czytelnika). Po tym czasie książka zostanie umieszczona na swoim miejscu.

Procedura wypożyczania książek:

Nie możecie wchodzić do biblioteki aby wyszukiwać  samodzielnie książek (trudno zdezynfekować cały księgozbiór). Przed wejściem, przy stoliku, podajecie tytuł książki jaką chcecie wypożyczyć, a nauczyciel- bibliotekarz po wpisaniu jej na kartę czytelnika – podaje. Nie potwierdzacie wypożyczenia książki swoim podpisem - co było zawsze koniecznością

 

 • Dla  Maturzystów!    

  - Od 4 maja Telewizja Polska wystartowała z cyklem audycji dedykowanych maturzystom. Lekcje z wybranych przedmiotów mają wesprzeć w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości.

  Codziennie, od poniedziałku do piątku, od godziny 10:20 TVP HD (z powtórką w TVP Rozrywka) będzie emitować 70-minutowe audycje, w których omawiane będą wybrane zagadnienia z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, historii, geografii, biologii i wiedzy o społeczeństwie, na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Każda lekcja potrwa 20 minut. 
  Za przygotowanie merytoryczne nowego cyklu TVP oraz kolaudację materiałów odpowiadają: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz eksperci z danych przedmiotów. 
  Repetytorium Maturzysty” poprowadzą nauczyciele z m.in. XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie, XXVII LO im. T. Czackiego w Warszawie, którzy są doświadczonymi specjalistami w swoich dziedzinach. Lekcje z języka angielskiego to zajęcia z native speakerem. W nowym cyklu wystąpią także psycholog oraz trener personalny, którzy podpowiedzą maturzystom jak radzić sobie ze stresem podczas egzaminu oraz przeprowadzą specjalne treningi wspomagające zapamiętywanie dużych ilości materiału. 
  „Repetytorium Maturzysty” będzie cyklem interaktywnym. Maturzyści z całej Polski będą mogli przesłać pytania w formie wideo plików dotyczące omawianego materiału. Ich wątpliwości rozwieją prowadzący zajęcia nauczyciele. 
  Lekcje powtórzeniowe są realizowane w warszawskim Centrum Nauki Kopernik i będą wzbogacone materiałami archiwalnymi z zasobów TVP oraz baz Narodowego Centrum Kultury i Instytutu Pamięci Narodowej. 
  Jednocześnie na antenach TVP cały czas emitowana będzie Szkoła z TVP w odświeżonej formule dla klas podstawowych i ponadpodstawowych, dostępna na kanałach: TVP3, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Sport i TVP Kultura.
  Lekcje będą dostępne także na VOD.TVP.PL.

   

  - Korki.tv w telewizji Metro od 22.04.2020.

  Od 22 kwietnia codziennie przez pięć dni w tygodniu na antenie telewizji Metro emitowane są ogólnodostępne dla uczniów szkół średnich lekcje.

  Korki.tv będzie można oglądać przez cztery najbliższe tygodnie w godzinach od 11.30 do 13. Lekcje będą realizowane przez nauczycieli w domowych warunkach.

  Godziny zostały z kolei tak wybrane, aby "nie kolidowały z lekcjami prowadzonymi przez nauczycieli w ramach zdalnej edukacji realizowanej przez szkoły. Podzielone zostaną na trzy bloki przedmiotowe. Pierwszy, trwający od godz. 11 do 12, będzie poświęcony powtórzeniu i utrwaleniu zagadnień z matematyki, zaraz po nim, od godziny 12 do 12.30, dostępne będą głównie lekcje języka polskiego. W skład ostatniego bloku przedmiotowego, od godz. 12.30 do 13, wejdą biologia, chemia, historia lub język angielski. Powtórka audycji będzie emitowana następnego dnia o godzinie 9" - informują organizatorzy.

  Tu znajdziecie więcej informacji:  https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Korki-tv-kiedy-i-gdzie-ogladac-program-dla-maturzystow-w-TV-i-online-METRO-PLAYER  

   

- WSiP otworzył BEZPŁATNY dostęp do materiałów do nauki w serwisie "zdasz.to".

WSiP przygotował BEZPŁATNY, czasowy (do 30 kwietnia 2020 r.) dostęp do serwisu ZDASZ.TO.

Znajdują się w nim materiały do nauki przedmiotów: język polski, matematyka, geografia, biologia, chemia.

Istnieje możliwość skorzystania z kursów online przygotowujących do matury:

https://www.wsip.pl/zdasz-to/matura/

oraz próbnych matur: www.cke.gov.pl

 

A teraz   

Kilka informacji, które mogą się przydać każdemu:

 

 • Przydatne linki dla każdego, kto chciałby przeczytać lekturę lub ciekawą książkę (za darmo, oczywiście) bez konieczności wychodzenia z domu:

https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3928-czytanie-on-line-bez-ryzyka-zakazenia.-najwieksza-biblioteka-cyfrowa-w-polsce-otwarta.html

https://wolnelektury.pl/  

 https://liblink.pl/wqjc1ftXDi

https://polona.pl/

Portal lektury.gov.pl

A jeśli ktoś zechce obejrzeć lekturę, oto link:

https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

 

 • Na ekranie - lektury i nie tylko

1. Filmy Jana Komasy "Sala Samobójców. Hejter" i "Boże Ciało" dostępne w serwisie player.pl

2. TVP VOD - największa w kraju cyfrowa biblioteka wideo.
Można tutaj obejrzeć m.in. zekranizowane lektury, teatry telewizji, koncerty artystów polskich i zagranicznych oraz widowiska sportowe.

 

 • Oferta TVP VOD:

1.To się nie nudzi - bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i spektakle dla dzieci i młodzieży.
2.Kulturalny rock szkolny - magazyny i programy kulturalne, filmy i seriale dokumentalne, filmy i seriale fabularne oraz koncerty największych polskich i światowych artystów sceny muzycznej.
3.Lekcja Historii - programy telewizyjne, filmy i serie dokumentalne, filmy i seriale fabularne, seriale archiwalne i historyczne, Teatry Telewizji.
4.Lektury na ekranie - filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o ich autorach.

5. Ale przede wszystkim nauka.

Tu znajdziecie przeznaczone dla uczniów szkół  podstawowych i ponadpodstawowych ciekawe lekcje. Zajęcia odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku na antenach Telewizji Polskiej (Kultura, Sport, Rozrywka i TVP HD). Emisja premierowa na antenach TVP Kultura i TVP HD w godzinach od 9.00 do 13:00. Powtórki obejrzeć można tego samego dnia od godz. 17:00 w TVP Sport i TVP Rozrywka. Dodatkowo wszystkie wyemitowane na antenie lekcje są dostępne na vod.tvp.pl w specjalnie przygotowanych serwisach, dedykowanych każdej klasie oraz na stronie szkolaztvp.

https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp

Codziennie od 9.00 do 13.00 wirtualne pasmo edukacyjne eszkola.tvp.pl. Na początek zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, następne zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik.

Link do strony: https://liblink.pl/7YeBMw78Fo

 

 • #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!

https://www.gov.pl/web/kultura/zostan-w-domu--sztuka-przyjdzie-do-ciebie

 

A może trochę się pouczyć:  www.gov.pl/zdalnelekcje.

 

 • Nowa akcja Empiku, która daje przez 60 dni bezpłatny dostęp do  Empik Premium.

Empik Premium oferuje tańszy lub darmowy dostęp do swoich zasobów                                                                                       Oferta dotyczy:

 1.  - literatury,
  - podcastów i słuchowisk,
  - specjalnych zniżek i promocji na przedmioty oferowane w Empik.com.,
  - realizacji zamówień kurierem lub do paczkomatu za 0 zł.
 •  23 marca rozpoczęła się ciekawa akcja „Ul z książkami”.                                                                                                    Pisarze i dziennikarze zrzeszeni w stowarzyszeniu Unia Literacka przez cały tydzień i w kolejnych dniach, aż do końca kwarantanny, organizować będą spotkania  z czytelnikami online.

https://kultura.onet.pl/ksiazki/ul-z-ksiazkami-spotkania-z-pisarzami-online/qgb0f6x

https://mobirank.pl/2020/03/23/ul-z-ksiazkami-codziennie-o-18-00-na-facebooku-do-konca-epidemii/

 

 • Internet Archive w USA otworzył swoje zasoby!

Internet Archive, czyli jedno z największych archiwów świata,  do 30 czerwca 2020r. BEZPŁATNIE udostępnia swoje ogromne zasoby w National Emergency Library. Znajduje się tam ponad 1,4 mln e-booków, również w języku polskim. Serwis udostępnia powieści, eseje, opracowania i czasopisma dla wszystkich na całym świecie. Książkę można wypożyczyć po zalogowaniu się na 14 dni, bez okresu oczekiwania. Można ją przeczytać bezpośrednio na stronie, pobrać w PDF lub EPUB. Pobieramy książkę na czytnik, który autoryzujemy w programie Adobe Digital Editions i tam ją przesyłamy.  Można wypożyczyć jednocześnie do 10 książek.

Dostęp do książek przez serwis Internet Archive na stronie National Emergency Library lub Open Library.

Linki do strony:
https://archive.org/details/nationalemergencylibrary
https://openlibrary.org

 

 • Warto przeglądać propozycje wydawnictw książkowych, takich jak: Empik, Gandalf,  Aros, Ravelo, Livro i inne, gdyż można tam znaleźć ciekawe książki, e-booki, płyty  w promocjach nawet do 50-70%. Oprócz tego  prowadzą również wiele ciekawych akcji.

 

I coś dla przyjemności :)

 • Zaproszenie Ministerstwa Cyfryzacji na GRARANTANNĘ - to pomysł na spędzenie wolnego czasu dla imłodzieży

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt Grarantanna. Projekt ten ma na celu pomóc zatrzymać młodych ludzi w domach proponując im wyzwania, dzięki którym czas minie szybko i aktywnie. Przygotowano w nim cykl różnego typu aktywności internetowych: sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy (z nagrodami) związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu.
Wszystkie informacje znajdują się na stronie www.grarantanna.pl, gdzie codziennie będą publikowane następne propozycje działań, a na start:

Quizy historyczne (15 różnych quizów),

Zagadkowa przygoda (zestaw 40 łamigłówek),

#edukatywni! (dzielenie się swoją wiedzą z jednego z przedmiotów szkolnych).

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych - możecie dołączyć do grupy #edukatywni na Facebooku i wygrać jedną z trzech nagród: laptopa gamingowego, smartfona lub aparat.

W następnej kolejności przewidziane są:

- sesje RPG online,

- webinar „Prezentacja na 6!”,

- seria webinarów „Rób Gry Wideo”,

- Game Jam online,

- zbuduj kolejny cud wirtualnego świata.

Więcej informacji na stronie: www.grarantanna.pl

 

 • Własne tworzenie zadań - dla siebie lub do wykonania wspólnie ze znajomymi (np Koło Zadań, Odkryj Kartę i in.) :

https://wordwall.net/pl/resource/910345/co-dzi%C5%9B-zrobi%C4%99

 

A na koniec:

 •  Tak wyglądają wyniki badań stanu czytelnictwa w Polsce

BN podała najnowsze wyniki badań czytelnictwa w Polsce. W 2019 roku zaobserwowano niewielki wzrost deklaracji czytelniczych - 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Polacy najchętniej czytają książki Remigiusza Mroza, Olgi Tokarczuk i Stephena Kinga.

Link do wstępnych wyników stanu czytelnictwa w Polsce w 2019r.
https://www.bn.org.pl/download/document/1587585168.pdf

Link do strony BN - informacja o stanie czytelnictwa w Polsce w 2019r.
https://www.bn.org.pl/w-bibliotece/3966-39%25---lekki-wzrost-czytelnictwa-w-polsce.html

 

                 

 

 

 

 

Nowa warstwa...
Nowa warstwa...
  
   
© ALLROUNDER