Brzozowska Katarzyna (20)

Szczegóły

23.10.2020r

Kl II TŻ PRACOWNIA PRODUKCJI GASTRONOMICZNEJ

Temat: Produkcja potraw z mąki i kasz.

Proszę powtórzyć wiadomości na temat mąki i kasz oraz obejrzeć filmy na temat produkcji makaronu i kasz.

PRZYPOMINAM ŻE NA NASTĘPNYCH ZAJĘCIACH WE WTOREK ROBIMY ZADANIE EGZAMINACYJNE.

(Potrzebne produkty zostały podane na ostatnich zajęciach.)

https://www.youtube.com/watch?v=S1gO_2N9fuw

https://www.youtube.com/watch?v=N2qKtiKQvfQ

https://www.youtube.com/watch?v=TFbUX0buyUw


22.10.2020r

Kl III TŻ ORGANIZACJA PRODUKCJI GASTRONOMICZNEJ

Temat: Analiza i opracowanie przykładowych schematów blokowych produkcji potrwa, napojów i posiłków.

Proszę przeanalizować ćwiczenie 3.1 oraz 3.4 ze stron podręcznika 18-20.

Na podstawie ćwiczenia 3.1 proszę opracować schemat blokowy kotleta mielonego.

Ćwiczenie wykonaj w zeszycie. Zrób zdjęcie i wyślij je na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do 28.10.2020.


21.10.2020r

Kl III TŻ (gr.1)

Temat: Charakterystyka kuchni śląskiej.

Kuchnia śląska 1 - film

Kuchnia śląska 2 - film

Kuchnia śląska 3 - informacje


Kl I TŻ (gr.2)

Dzień dobry.

Podaję tematykę z dzisiejszych zajęć praktycznych. Proszę przyswoić sobie ten materiał. 

W następny poniedziałek (26.10.2020r.) zajęcia praktyczne odbywają się, jak do tej pory. Zatem proszę o przyjście do Zespołu Szkół Rolniczych o godz. 8.15.

Ponadto proszę, aby dyżurni zrobili zakupy na następne zajęcia (tj. 26.10.2020) dla grupy 2.

Składniki: ziemniaki- 3,5 kg, filet z kurczaka -1,2 kg, jabłka -5 sztuk, marchew -1 kg, pomarańcze -2 sztuki, opakowanie bułki tartej, olej -1 litr, sól, pieprz, cukier, paczka jajek.

Ponadto proszę zakupić worki na śmieci oraz herbatę, kawę dla grupy (składka po 6 zł ).

Temat: Co to jest smażenie, grillowanie, duszenie potraw.

Smażenie polega na ogrzewaniu półproduktu w tłuszczu w temperaturze 120-220°C (smażenie na tłuszczu) lub bezpośrednio ogrzewaniu płytami grzewczymi w temperaturze do 250ºC (smażenie beztłuszczowe).

Przy smażeniu kontaktowym-na patelni czynnikiem przenoszącym ciepło jest tłuszcz. Tę metodę stosuje się do smażenia półproduktów mącznych, jaj, omletów, niektórych rodzajów mięsa i warzyw. Polega ona na ogrzewaniu w małej ilości tłuszczu. Półprodukty wkłada się na rozgrzany. Niektóre półprodukty można smażyć beztłuszczowo na patelni pokrytej powłoką teflonową lub na specjalnych płytach grzewczych typu griddle.

Przy smażeniu w głębokim tłuszczu-zanurzeniowym czynnikiem przenoszącym ciepło jest tłuszcz. Metodę tę stosuje się do smażenia pączków, frytek, faworków. Następuje jednoczesne smażenie całej powierzchni półproduktu, który jest równomiernie zrumieniony.

Urządzenia grzejne, służące do smażenia to: patelnie, frytownice, grille, griddge grille, rożny i ruszty.

Grillowanie, opiekanie jest sposobem przyrządzania mięs, drobiu i ryb. Wykorzystuje się w nim m.in. tłuszcz zawarty w surowcu. Opieka się również gotowe do spożycia produkty, w celu uzyskania przypieczonej skórki. Ciepło przekazuje wówczas nagrzane powietrze. Stosuje się do obróbki cieplnej warzyw, owoców, ryb oraz mięs.

Duszenie polega na obsmażeniu półproduktu w temp. około 200ºC i dalszym gotowaniu w małej ilości płynu, pod przykryciem. Niektóre produkty można dusić bez obsmażania. Czynnikiem przenoszącym ciepło w tym sposobie jest tłuszcz i niewielka ilość płynu. Stosuje się do obróbki cieplnej wielu gatunków mięs i warzyw. Składa się z dwóch etapów: obsmażania produktu, a następnie gotowania go w małej ilości wody pod przykryciem.

Duszenie bez obsmażania to gotowanie we własnym sosie lub z dodatkiem niewielkiej ilości płynu i małej ilości tłuszczu. Stosuje się do sporządzania potraw lekkostrawnych i obróbki cieplnej produktów delikatnych, np. owoców, niektórych warzyw, takich jak marchewka.

Urządzenia grzejne służące do duszenia to przede wszystkim patelnie elektryczne.   
© ALLROUNDER