Wycieczka na Gibraltar

Szczegóły

W sobotę 11 maja grupa uczniów z Technikum Żywienia odbywająca praktyki zawodowe w Maladze wybrała się na wycieczkę na Gibraltar- zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii, położone na południu Półwyspu Iberyjskiego. Starożytni Grecy uważali, że znajduje się tam jeden ze Słupów Herkulesa, czyli punktów określających granice znanego wówczas świata.

Niesamowite wrażenie zrobił fakt, że pomimo palm i wspaniałej pogody, na Gibraltarze można było poczuć się jak w brytyjskim miasteczku. Urzędowym językiem Gibraltaru jest angielski, znajdziemy też angielską zabudowę, sklepiki i puby, gdzie płacimy w funtach, czerwone budki telefoniczne i skrzynki pocztowe a nawet czerwone, brytyjskie autobusy.

Po przekroczeniu granicy nasi uczniowie zwiedzili najciekawsze atrakcje Gibraltaru. Udali się na najbardziej wysunięty na południe punkt Gibraltaru- Europa Point, wspaniały punkt widokowy, gdzie od 2013 roku stoi pomnik poświęcony generałowi Władysławowi Sikorskiemu. Następnie nasza grupa zwiedziła, uważaną za jedną z najpiękniejszych grot w Europie Jaskinię św. Michała, podziwiając podziemne pieczary z jeziorkami, tunele, olbrzymie stalaktyty i stalagmity, z których największy ma aż 15 m wysokości i 4,5 m szerokości.

Kolejnym przystankiem wycieczki było spotkanie z grupą makaków- małp, które stały się już symbolem Gibraltaru i jego wielką atrakcją. Gibraltar jest jedynym miejscem w Europie, gdzie małpy żyją na wolności. Według legendy, gdy makaki znikną z Gibraltaru, Wielka Brytania straci nad nim panowanie na rzecz Hiszpanii więc Brytyjczycy bardzo o nie dbają. Każdy (mimo, że niektórzy trochę się bali) chciał mieć zdjęcie z makakiem.

Znalazł się też czas na spacer główną ulicą Main Street, zakup brytyjskich pamiątek i spróbowanie tradycyjnej brytyjskiej ryby z frytkami-fish and chips.

Nasi uczniowie opuszczali Gibraltar z niezapomnianymi wrażeniami i obowiązkowo ze zdjęciem z makakiem.

Opiekunowie grupy
Joanna Cichosz- Juskowiak, Jolanta Bury

   
© ALLROUNDER