Praktyka Zawodowa uczniów technikum żywienia w Hiszpanii

Szczegóły

 

W sobotę 4.05.2019 18 uczniów technikum żywienia wraz z dwoma nauczycielami wyjechało na 4- tygodniową praktykę zawodową do Malagi- jednego z największych miast Andaluzji, która położona jest nad morzem śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich, portu handlowego i rybackiego, kąpieliska na Costa del Sol.

Wyjazd zorganizowano w ramach projektu programu Unii Europejskiej „Erasmus+”. Uczniowie goszczą u rodzin hiszpańskich, rozwijając umiejętności interpersonalne, poznając lokalne obyczaje, kuchnię i tradycje.

Przede wszystkim jednak zgłębiają wiedzę i zdobywają doświadczenie w zakresie sporządzania potraw, napojów, deserów i zakąsek, obsługi urządzeń do obróbki wstępnej, produkcji i przechowywania potraw i napojów, dekoracji potraw, napojów, zakąsek i deserów, dobierania zastawy i sztućców do ekspedycji potraw oraz komunikacji i stosowania słownictwa zawodowego w języku hiszpańskim i angielskim.

W wolnym czasie zaplanowano również wycieczki kulturowe, m.in. na Gibraltar aby przybliżyć uczniom historię i atrakcje regionu.

Koordynator Projektu
Adam Hubicki

   
© ALLROUNDER