Technicy agrobiznesu na 4-tygodniowej praktyce zawodowej w rolnictwie Południowej Hesji

Szczegóły

Uczniowie trzeciej i czwartej  klasy technikum agrobiznesu przebywają już czwarty tydzień na praktyce zawodowej  w Południowej Hesji  w ramach projektu realizowanego przez szkołę w  programie  Erasmus +. Młodzież pracuje w 15 gospodarstwach i przedsiębiorstwach związanych z agrobiznesem   w  promieniu 45 km d Darmstadt.

 

Praktykanci pracują w gospodarstwach rolnych z wybranymi przez siebie typami produkcji rolnej,  czyli roślinnej, zwierzęcej, ogrodniczej  oraz w firmie nasienniczej -  niezwykle ciekawej niszowej branży, gdzie pracują uczennice  czwartej klasy technikum agrobiznesu Klaudia Piwko i Aleksandra Grześniak  w firmie nasienniczej Appels Wilde Samen w Darmstadt. Przedsiębiorstwo to od kilkudziesięciu lat pozyskuje nasiona dziko rosnących roślin sporządzając mieszanki np. karmy dla hodowców koni, dla pszczelarzy, owadów użytkowych (trzmiele, pasikoniki), dla motyli, larw, dla potrzeb ogrodników, architektów krajobrazu, ekologów i dostawców. W certyfikowanym laboratorium  praktykantki sprawdzają jakość nasion (wilgotność, siłę kiełkowania, czystość genetyczną). Przedsiębiorstwo  tworzy w ramach projektów naukowych, polegających na współpracy uczelni z instytucjami ekologicznymi, listy gatunków roślin zarówno dziko rosnących jak też użytkowych. Przeprowadza również badania na zlecenia przez rolników, leśników, ogrodników. Praktykantki zapoznają się przez 4 tygodnie na różnych stanowiskach pracy z funkcjonowaniem firmy i zdobywają cenne doświadczenie w niszowej branży.

Inni praktykanci poznają techniki sadzenia warzyw, funkcjonowanie najnowocześniejszej cieplarni komputerowej w Niemczech w firmie Böttcher Fertiggrasen, produkującej m.in. trawniki do boisk i placów zabaw, poznają pracę w ekologicznym gospodarstwie produkującym np.  historyczne odmiany jabłek. Praca na praktyce zagranicznej polega również na umiejętności komunikowania się z załogą, która jest często międzynarodowa. Uczniowie mają również możliwość odpocząć w niedziele na wycieczkach i wymienić się doświadczeniami.

Niezmiernie cieszą pozytywne opinie ze strony niemieckich pracodawców, którzy chwalą zaangażowanie młodych ludzi i postępy językowe oraz zachęcają uczniów do powrotu do ich firm w czasie wakacji lub  po ukończeniu szkoły. 

Iwona Olszok

   
© ALLROUNDER