Uczennica ZSP Oleśnica wygrała piąty konkurs o śląskich Żydach

Szczegóły

      W środę 6 czerwca 2018 roku odbyła się w Zespole Szkół Rolniczych w Namysłowie  piąta edycja Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Historii i Kulturze Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem Żydów ze Śląska. Celem rywalizacji jest zainteresowanie uczniów historią regionalną, zachęcenie młodzieży do poznania kultury, tradycji i historii Żydów oraz budowanie wśród uczniów postaw opartych na zrozumieniu i tolerancji. Konkurs, przeznaczony dla szkół średnich, zgromadził uczniów z sześciu placówek edukacyjnych:  

  • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej- Curie w Oleśnicy;
  • Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu;
  • Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Namysłowie;
  • Zespołu Szkół Mechanicznych im. Żołnierzy Września 1939 roku w Namysłowie;
  • II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach;
  • oraz Zespołu Szkół Rolniczych im. Tadeusza Kościuszki w Namysłowie. 

Jak co roku konkurs odbywał się pod patronatem prof. Waltera Laqueura z Waszyngtonu (którego przodkowie wywodzą się z Miejsca w gminie Świerczów) i Starosty Namysłowskiego Andrzeja Michty. W tegorocznym współzawodnictwie zdecydowanie zwyciężyła Karina Zawierta z ZSP Oleśnica, przed Anną Iżycką i Aleksandrą Cieślą ( obie  LO Namysłów). Wyróżnienia - miejsca od czwartego do szóstego- otrzymali: Julia Frysztak ( ZSP Oleśnica), Patryk Lechowski ( ZSP Oleśnica) i Roman Balczarek ( II LO Tarnowskie Góry). Pytania dotyczyły m.in. zabytków żydowskich na Dolnym i Górnym Śląsku, tradycji związanych z judaizmem, postaci  naukowców, ludzi kultury, przemysłowców czy śląskich noblistów – Paula Ehrlicha, Fritza Habera czy Maxa Borna.

ZSR reprezentowali: Maciej Pańków (III TI), Agata Franczak i Wiktoria Dąbek (obie klasa I TI). Konkurs przygotował Tomasz Soja.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Namysłowie i członkom rodziny Laqueur za ufundowanie nagród.

 

   
© ALLROUNDER