Sportowe podsumowanie 2019 roku w zapasach

Szczegóły

 

W zakończonym sezonie mimo kilku poważnych absencji podczas głównych zawodów zdobyliśmy 10 medali Mistrzostw Polski we wszystkich grupach wiekowych.

Złotymi medalami i tytułami mogą się poszczycić: Alicja Czyżowicz (Mistrzostwa Polski Seniorek, MP U-23, wynik Ali to pierwszy i zarazem historyczny złoty medal wywalczony podczas krajowych mistrzostw w grupie seniorów w zapasach kobiet dla „Orla”, Namysłowa i Opolszczyzny), Ewelina Ciunek (MPJ U-20), Krystian Krupiński (MPJ mł. U-17), Adrian Sikora (MP Młodzików U-14). Srebrne medale wywalczyli: Szymon Makuch (MPS) Kacper Bieleń (MPJ mł. U-17). Po brąz sięgali: Aleksandra Witoś (MPJ mł. U-17), Aleksandra Ciunek (MPS), Patryk Bratosiewicz (MP Młodzików U-14).

Warto dodać, że kilku zawodników otarło się o medal zdobywając ostatecznie piąte lokaty podczas krajowych mistrzostw, a byli nimi: Paweł Malicki (MPS, MP U-23), Mariusz Sajdak (MPS), Maksymilian Marcinkiewicz (MP Młodzików U-14), Piotr Balcerzak (MP Młodzików U-14). Ponadto wywalczyliśmy wiele punktowanych miejsc w pierwszej dziesiątce indywidualnej klasyfikacji.

Ale oczywiście najwartościowsze osiągnięcia to starty w międzynarodowych imprezach rangi mistrzowskiej. Namysłowianie dostąpili tego zaszczytu w 2019 roku aż 10-krotnie. Reprezentantami Polski były 3 zawodniczki i 3 zawodników „Orła”.

Wielkie sukcesy zanotowała Ewelina Ciunek zdobywając brązowe medale podczas Mistrzostw Świata Juniorek U-20 (Tallinn - Estonia) oraz Mistrzostw Europy Juniorek do lat 20 (Pontevedra - Hiszpania). Medal ze światowych mistrzostw to największy sukces zawodniczki w jej dotychczasowej karierze sportowej i zarazem w historii klubu podczas turniejów Mistrzostw Świata U-20.

Na ósmych miejscach swoje starty kończyła natomiast Alicja Czyżowicz podczas trzech imprez mistrzowskich, w których wystartowała (Mistrzostwa Europy Seniorek - Bukareszt/Rumunia, Młodzieżowe Mistrzostwa Świata - Budapeszt/Węgry i Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 23 - Nowy Sad/Serbia).

Blisko medalu bo na piątej lokacie Mistrzostwa Europy do lat 17 (Faenza - Włochy) zakończył Krystian Krupiński, który dodatkowo na Młodzieżowych Igrzyskach Europejskich U-17 w azerbejdżańskim Baku uplasował się na 13 miejscu.

Poza czołówką tym razem sklasyfikowany został w Mistrzostwach Europy Seniorów (Bukareszt - Rumunia) oraz Światowych Igrzyskach Wojskowych (Wuhan - Chiny) nasz „weteran” Radosław Marcinkiewicz, a Aleksandra Witoś zapłaciła frycowe w swoim debiucie podczas Mistrzostw Świata Juniorek młodszych do lat 17 (Sofia - Bułgaria) zajmując dalsza lokatę.

Natomiast niezły występ zanotował najmłodszy z naszych kadrowiczów zaledwie 13 - letni Adrian Sikora, który podczas rozgrywanych w Krakowie Mistrzostw Europy Młodzików do lat 15 wywalczył 11 pozycję.

Dodatkowo bardzo dobrze w mijającym roku zaprezentowała się grupa młodzików „Orła" zwyciężając klasyfikację klubowa podczas trzech najważniejszych imprez w kraju dla tej grupy wiekowej co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Nasz klub okazał się najlepszy podczas: VIII Mistrzostw Polski Młodzików w Stargardzie, Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w Siedlcach oraz Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików (MMM) w Dzierżoniowie. Także podczas Mistrzostw Województw Opolskiego w punktacji drużynowej zajęliśmy pierwsza lokatę.

Sekcja zapasów LKS "Orzeł" Namysłów również po raz kolejny okazała się najlepsza wśród wszystkich dyscyplin sportowych w Gminie Namysłów i Powiecie Namysłowskim w Ministerialnym Ogólnopolskim Współzawodnictwie Dzieci i Młodzieży, a w województwie uplasowaliśmy się na 7 miejscu ze 114 punktami. Warto odnotować, że od wielu lat zawsze plasujemy się w czołowej 10 tego rankingu choć w naszej dyscyplinie nie jest łatwo o punkty do tej klasyfikacji.

Za 2019 rok w Rankingu Polskiego Związku Zapaśniczego, gdzie zdecydowanie najbardziej liczą się wyniki w grupie seniorskiej zostaliśmy sklasyfikowani:

- w zapasach kobiet na 6 miejscu z 325 punktami na 93 kluby, które wywalczyły punkty (najwyżej sklasyfikowana z naszych zawodniczek w rankingu indywidualnym to Alicja Czyżowicz, która zdobywając 175 punktów zakończyła sezon na 4 miejscu).

- w zapasach w stylu wolnym na 10 miejscu z 270 punktami na 110 klubów ze zdobyczami punktowymi (najwyżej sklasyfikowany nasz zawodnik w rankingu indywidualnym za ten sezon to Radosław Marcinkiewicz, który zajął 11 lokatę z 80 punktami PZZ na swoim koncie).

Trenerami Kadr Narodowych Polskiego Związku Zapaśniczego w 2019 roku byli szkoleniowcy „Orła” w osobach: Marcina Marcinkiewicza - trener Kadry Narodowej Juniorek do lat 20 w zapasach kobiet oraz Krzysztofa Pawlaka - trener Kadry Narodowej Juniorów młodszych do lat 17 w zapasach styl wolny. Trenerką Kadry Wojewódzkiej jest także przedstawicielka „Naszego” klubu Edyta Marcinkiewicz.

Wielkie brawa dla wszystkich bo to był naprawdę dobry rok i i powodzenia w jak ważnym olimpijskim 2020 roku.

Serdeczne podziękowania dla władz Namysłowa oraz wszystkich sponsorów i sympatyków klubu.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny sezon.

 

 

 

 

 

   
© ALLROUNDER