Uczniowie uczcili 81 rocznicę „Nocy kryształowej”

Szczegóły

W przeddzień rocznicy związanej ze zorganizowaniem przez niemieckich nazistów w listopadzie 1938 antysemickich wydarzeń, znanych w historii  jako „Noc kryształowa” grupa uczniów „ Rolnika” udała się przed dawną synagogę w Namysłowie ( róg ulic Dubois/Wojska Polskiego), aby złożyć pod pamiątkową tablicą wiązankę kwiatów i wziąć udział w ceremonii upamiętniającej to tragiczne wydarzenie.

Nazwa „Noc kryształowa”  wzięła się od ogromnej ilości odłamków szkła z okien żydowskich synagog, sklepów i domów, którymi zasypane były ulice niemieckich miast z 9 na 10.11.1938 roku. Tego dnia naziści w różnych miastach III Rzeszy  demolowali mienie żydowskie, podpalali synagogi i bezcześcili cmentarze. W wyniku antysemickich zamieszek zamordowano 91 osób a przeszło 20 tysięcy osadzono w obozach koncentracyjnych.

Podobny los spotkał synagogę w niemieckim Namslau, którą Niemcy podpalili z zamiarem zniszczenia. Świątynia szczęśliwie przetrwała, choć straciła swój niecodzienny, orientalny wygląd stylu mauretańskiego, w którym zastała zaprojektowana ( m.in. dwie niewielkie kopuły). Po „Kristallnacht” namysłowska synagoga przestała pełnić funkcje religijne. W mieście pozostało jedynie 16 Żydów, którzy najprawdopodobniej zostali wywiezieni do hitlerowskich obozów zagłady. Warto dodać, że przed osiemdziesięciu laty doszczętnie zdewastowano synagogę w pobliskim Kluczborku oraz synagogi reformowane w Opolu i Wrocławiu przy ulicy Łąkowej.

W uroczystościach wzięli udział : starosta namysłowski Konrad Gęsiarz,naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Sławomir Hinborch, dyrektor ZSR w Namysłowie Jacek Pietroszek  oraz młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie (klasa I TAŻ). Ceremonię poprowadziły: Katarzyna Butlewska  oraz Kaja Wilczyńska ( obie z I TF).

Po obchodach młodzież udała się na spacer po dawnym „żydowskim Namysłowie” – dotarła do tablicy upamiętniającej słynnego okulistę, specjalizującego się w strabologii – Alfreda Bielschowsky’ego oraz na kirkut przy ulicy Łączańskiej.

 

   
© ALLROUNDER