Projekt wymiany polsko - ukraińskiej: kolejna odsłona...

Szczegóły

 
Drugą część projektu „Poznajemy – rozumiemy. Polsko-ukraińskie szlaki tożsamości” rozpoczęliśmy od zbiórki na placu pod kasztanami. Stamtąd ruszyliśmy w kierunku Zaleszczyk. Na trasie naszego przejazdu znajdował się Lwów, którego nie sposób było pominąć. Korzystając z przerwy postanowiliśmy  poznać chociaż fragment tego fascynującego miasta i jego historii.  
 
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Cmentarza Łyczakowskiego. Spacerując po tej niezwykle okazałej nekropolii poznawaliśmy życiorysy ludzi, które spoczęli na nim po śmierci. Mnóstwo tam osób zasłużonych, związanych z Lwowem w sposób szczególny. Mieszają się na nim losy Polaków, Ukraińców i przedstawicieli innych nacji. Zapaliliśmy znicze na grobach m.in. Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej i Konstantego Juliana Ordona. Udaliśmy się również na Cmentarz Obrońców Lwowa, robiący ogromne wrażenie. W następnej kolejności odwiedziliśmy polską katedrę, cerkiew, operę, pomnik Adama Mickiewicza.
 
Po zjedzeniu tradycyjnego ukraińskiego obiadu ruszyliśmy ku ostatecznemu celowi naszej podróży. Pomimo późnej pory i deszczowej aury nasi gospodarze przywitali nas wieloosobową delegacją składającą się z uczniów, nauczycieli, dyrekcji i personelu szkoły. Po zjedzeniu uroczystej kolacji i zakwaterowaniu poszliśmy spać, aby wypocząć i przygotować się do kolejnego dnia pełnego wyzwań.
 
O następnych dniach naszej ukraińskiej przygody będziemy informować w kolejnych wpisach.
 
Opiekunki: Aleksandra Kiełtyka, Ewelina Stopa

 

 
   
© ALLROUNDER