Konkurs o śląskich Żydach 2019 rozstrzygnięty

Szczegóły

7 czerwca 2019 roku odbyła się w Zespole Szkół Rolniczych w Namysłowie szósta edycja Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kulturze i Historii Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem  Żydów ze Śląska. W rywalizacji wzięło odział siedemnastu uczniów szkół ponadgimnazjalnych z trzech województw: opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów historią regionalną, zachęcenie młodzieży do poznania kultury, tradycji i historii Żydów oraz budowanie wśród uczniów otwartych postaw opartych na zrozumieniu i tolerancji.  

Po przeszło dwugodzinnych zmaganiach    pierwsze miejsce przyznano Kamili Szmalec z I LO w Oleśnicy, drugie Karinie Zawiercie z ZSP w Oleśnicy,zaś trzecie Piotrowi Janikowi z I LO w Oleśnicy.  Wyróżnienia za miejsca od czwartego do szóstego otrzymali kolejno: Julia Klimkowska – I LO w Oleśnicy, Klaudia Hetmańska – ZSM Namysłów i Adrian Bula –ZS nr 1 Piekary Śląskie. Rywalizacja stała na wysokim poziomie a laureaci  z pierwszych trzech miejsc odpowiedzieli poprawnie na przeszło 90 % pytań.W trakcie     zmagań wspomniano zmarłego w zeszłym roku profesora Waltera Laqueura, który był wiele honorowym  patronem konkursu od jego pierwszej edycji.

Konkursowe nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Namysłowie a po zakończeniu rywalizacji uroczyście wręczył je zwycięzcom Wicestarosta Namysłowski Tomasz Wiciak. Pragniemy gorąco podziękować Dariuszowi Walerjańskiemu, przewodniczącemu Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Zabrze, znawcy tematyki Żydów górnośląskich, za ułożenie części pytań. Organizatorem konkursu był nauczyciel historii Tomasz Soja.

  

   
© ALLROUNDER