Francuska odsłona warsztatów Comeniusa za nami…

Szczegóły

   W ramach kolejnej edycji programu Comenius zakończyło się wspólne spotkanie zorganizowane tym razem przez Licee Giraux Sannier z nadmorskiej miejscowości Boulogne sur Mer.

   Wszystkie grupy uczestników z poszczególnych szkół partnerskich (Włochy, Niemcy, Finlandia, Sardynia, Hiszpania, Francja i oczywiście Polska) zaprezentowały przygotowane gry edukacyjne, które dotyczyły zróżnicowanej tematyki, ale łączył je wspólny mianownik – uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego.

   Polska propozycja została przyjęta z dużym zainteresowaniem, ponieważ wiązała się z popularyzacją wiedzy nt. krajów uczestniczących w projekcie. Oprócz prezentacji efektów dotychczasowej pracy nasi uczniowie: Iwona Helwin, Ewa Mielnik, Natalia Szkudlarek i Adrian Garstka, brali udział w zajęciach tanecznych, zwiedzali nadmorską miejscowość, w której mieszkaliśmy, Boulogne sur Mer,  poznając jej urocze zakątki, oglądali okazy fauny i flory zgromadzone w miejscowym oceanarium. Mieliśmy także możliwość zwiedzenia Lille – aglomeracji uchodzącej za stolicę północnej Francji. Zanim pojechaliśmy do miasta goszczącego uczestników projektu mieliśmy okazję, aby choć w małej części „posmakować” atmosfery Paryża,spacerując alejami Champs Élysées, zwiedzając najstarszą dzielnicę z jej „perełkami”: kaplicą Sainte – Chapelle i katedrą Notre Dame. Nie mogło zabraknąć bliskiego spotkania z ikoną stolicy Francji, czyli wieżą Eiffla, która z perspektywy drugiej kondygnacji umożliwiła spojrzenie na miasto w zupełnie inny sposób. Przypomnieliśmy sobie miejsca oglądane z bliska, płynąc statkiem po Sekwanie i utrwalając topografię miasta…

   Francuska przygoda dobiegła końca. Na dworzec kolejowy, z którego odjeżdżaliśmy odprowadziły naszych uczniów rodziny goszczące, były ciepłe gesty, zapewnienia o wzajemnej pamięci, a nawet trochę łez. Cóż,  c'est la vie…  Przed nami kolejne projektowe zadania, a w perspektywie następne wyjazdy  – Turcja i Wyspy Kanaryjskie czekają!

   
© ALLROUNDER