Początek praktyk informatyków w Anglii (Plymouth)

Szczegóły

   

 W podróż wyruszyliśmy, tradycyjnie z parkingu ,,Pod kasztanami” w niedzielę rano 28.04.2018r. Na lotnisko we Wrocławiu dotarliśmy bez przeszkód i po nadaniu bagażu oraz odprawie już tylko czekaliśmy na odlot do Bristolu. Lot był przyjemny, widoczność dobra, więc wszyscy szczęśliwie dotarliśmy na miejsce. W Bristolu czekał na nas autobus, który sprawnie, w około dwie godziny przywiózł nas do Plymouth, gdzie przy miejskim stadionie oczekiwał nas przedstawiciel biura TELLUS College. Kolejno nasi uczniowie byli odbierani przez rodziny goszczące, aby wieczorem wspólnie  przełamać lody przy wspólnej kolacji.

     Rano spotkaliśmy się w siedzibie  TELLUS College w Swarthmore Centre, gdzie po oficjalnym przywitaniu, obejrzeliśmy prezentację dotyczącą zasad odbywania praktyk, zasad BHP, zasad postępowania w domu rodzin goszczących. Kolejna prezentacja dotyczyła Plymouth, jego położenia i zarysu historycznego. Następnym punktem spotkania był test językowy dla uczniów, przeprowadzony w celu ustalenia progresu językowego uczestników praktyk. Po części studyjnej zaproszeni byliśmy na wycieczkę po Plymouth, gdzie pokazano nam najbardziej charakterystyczne dla miasta miejsca i przybliżono nam historię z nimi związaną.

    Plymouth jest jednym z największych miast na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii,  jednocześnie zaliczany do największych portów tego państwa. Miasto znajduje się pomiędzy dwoma rzekami Plym i Tamar, w hrabstwie Devon. Plymouth liczy 250 tysięcy mieszkańców. Gospodarka regionu opiera się przede wszystkim na sektorze obronnym - łączy się to z położeniem geograficznym tego miasta i tradycjami obronnymi.

    Plymouth jest miastem historycznym - jego dzieje sięgają epoki brązu. Dzięki dogodnym warunkom naturalnym miasto rozwijało się jako centrum handlowe, choć pierwotnie było osadą rybacką; odgrywało znacząca rolę w transporcie artykułów spożywczych i wyrobów tytoniowych, przede wszystkim w handlu z Francją. Miasto posiada również tradycje obronne. W XVI wieku pełniło rolę największego portu angielskiego, skąd w 1588 roku wyruszyli Brytyjczycy by pokonać Wielką Armadę hiszpańską. Pełniło ważną rolę w trakcie pierwszej i drugiej wojny światowej jako zaplecze marynarki wojennej. W 1941 roku Plymouth zostało poważnie zbombardowane przez siły Luftwaffe. Po wojnie miasto zostało odbudowane i dziś jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym.

   Do głównych zabytków Plymouth zaliczamy cytadelę obronną wybudowana po angielskiej wojnie domowej w 1666 roku, a także Smeaton’s Tower (latarnia morska z 1759 roku). W mieście natkniemy się również na wiele pomników  wybudowanych ku czci poległych w trakcie pierwszej oraz drugiej wojny światowej, a także upamiętniających zwycięstwa floty brytyjskiej nad hiszpańską Wielka Armadą. Ciekawą atrakcją jest National Marine Aquarium, w którym obejrzeć można ponad 400 gatunków zwierząt morskich. Dla odwiedzających otworzono również Crownhill Fort, wybudowany w 1860 roku.  Atrakcyjne miejsca oraz malownicze krajobrazy kuszą turystów, którzy chętnie odwiedzają ten zakątek Anglii.

    Po zapoznaniu się z miastem zostaliśmy zaproszeni do głównej siedziby Centrum Szkoleń  Zawodowych Plumer House, gdzie odbywa się praktyka zawodowa informatyków pod okiem pana Trevora Lowmana.

Tematyka praktyki zawodowej uczniów technikum informatycznego obejmuje następujące zagadnienia:

  • Projektowanie lokalnej sieci komputerowej,
  • Dobór urządzeń sieciowych typu switch itp.,
  • Montowanie i rozbudowa lokalnej sieci komputerowej,
  • Konfiguracje urządzeń sieciowych,
  • Zarządzanie kontami użytkowników oraz zasobami sieciowymi,
  • Instalacja i konfiguracja drukarek sieciowych,
  • Konfiguracja Domeny Active Directoty,
  • Administracja siecią komputerową.

    Cała praktyka kończy się potwierdzeniem osiągnięć uczestników, które zostaną potwierdzone w dniu zakończenia praktyki w Indywidualnym Wykazie Osiągnięć, na podstawie którego uczniowie otrzymają Europassy Mobilności.

 

   
© ALLROUNDER