COMENIUS Partnerskie Projekty Szkół NAMYSŁÓW Zespół Szkół Rolniczych
Międzynarodowe Warsztaty Szkolne Comeniusa w Hiszpanii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Grażyna Golińska-Sylwestrzak   
sobota, 08 czerwca 2013 10:27

Już po raz trzeci, młodzież uczestnicząca w realizacji projektu PPS Comenius AWE wraz z koordynatorem projektu Panią Grażyną Golińską-Sylwestrzak i Panią Honoratą Pietroszek  wzięła udział w międzynarodowych warsztatach, które odbyły się tym razem w Santander w Hiszpanii.

Nasi uczniowie wspólnie z uczniami ze szkół partnerskich:  Włoch, Sardynii, Niemiec, Szwecji i Hiszpanii prezentowali swoje osiągnięcia w realizacji zadań projektowych dotyczących problematyki działalności współczesnego człowieka w zetknięciu z naturą. Uczniowie polscy przygotowali prezentacje: ,,U źródeł-gdzie rodzi się rzeka”na podstawie materiałów zgromadzonych podczas kilkudniowej wycieczki dydaktycznej w Karkonosze;,,Jak oszczędzać wodę w życiu codziennym” wraz z ankietą przeprowadzoną wśród uczestników warsztatów oraz ,,Motyw ognia w malarstwie”; wykonane zostały również okolicznościowe kalendarze oraz zakładka nawiązująca do kraju, w którym odbywały się warsztaty.
Uczniowie mieszkali u rodzin hiszpańskich co sprzyjało nawiązaniu szczególnych więzi, szlifowaniu języka angielskiego i poznaniu bliżej kultury Kantabrii. Odbyliśmy wiele wspólnych wycieczek- słynne Muzeum Morza MMC z oceanarium, urokliwe miasteczko Santillana, Comillas, jaskinia Saplao, Altamira, rejs statkiem po morzu, Zamek Królewski oraz spotkanie z radnym miasta, spacery wzdłuż wybrzeża, gdzie naszymi przewodnikami byli uczniowie hiszpańscy.

W ostatnim dniu naszego pobytu odbył się wspólny piknik uświetniony koncertem zespołu CSInauczycieli i uczniów hiszpańskich oraz solowy występ naszego ucznia Michała Mysiorka, który otrzymał wiele gorących braw od publiczności. Zdjęcia prezentujemy w zakładce Galeria na szkolnej stronie Comeniusa- zapraszamy!

Galeria zdjęć z warsztatów

No cóż- nasza przygoda z projektem dobiega końca. Zaangażowanie wielu nauczycieli i uczniów, nowe doświadczenia i umiejętności oraz nadzieja, że nasz wspólny wysiłek nie poszedł na marne; może nawet zakręci się łza w oku- niepotrzebnie, bo przecież robimy to dla nas, dla naszego wspólnego domu- Ziemi.


Poprawiony: sobota, 08 czerwca 2013 11:05
 
II Szkolne Warsztaty Comenius PDF Drukuj Email
Wpisany przez Andrzej Kazimierczyk   
wtorek, 26 marca 2013 08:59

Dnia 22 lutego 2013 roku w szkolnej świetlicy odbyły się II Szkolne Warsztaty Comenius w ramach realizowanego projektu PPS Comenius AWE, które zostały oficjalnie otwarte przez Pana Dyrektora Jacka Pietroszka. Tegoroczna tematyka dotyczyła wody a hasło przewodnie brzmiało: ,,czysta woda – zdrowe życie”.
Uczniowie  z klas 2 LM, 2 TOT, 3 TK, 3 TI podzielili się na cztery  grupy i pod okiem swoich opiekunów wykonywali kolejno przydzielone im wcześniej zadania. Wyniki swojej pracy i zgromadzone materiały  zostały przedstawione w postaci prezentacji multimedialnych.

Artykuł na stronie zsr.namyslow.pl

Fragmenty prezentacji w języku angielskim Pana...

Grupa 1 p. Zawiślański - Patrycja Jagiełła, Ola Ziental, Ada Grabala, Anna Jędrzejewska, Jakub Turoń, Adam Mihułka

  • Jakie znasz rodzaje wód?
  • Jak wpływa użyźnianie pól rolniczych na uprawy a jednocześnie na skład wód gruntowych? Podaj kilka przykładów.
  • Jak oczyszczać zanieczyszczone wody gruntowe?

Grupa 2 p. Lis - Milena Mazik, Lenartowicz Iza, Jowita Kula, Mysiorek Michał

  • Parametry wody pitnej- Polska Norma a badania prowadzone przez Namysłowską Stację Sanitarno-epidemiologiczną. Wycieczka do Sanepidu.
  • Podstawowe analizy wody pitnej. Analiza w szkolnym laboratorium wody pobranej z kranu i najbliższej rzeki.
  • Co to jest stacja uzdatniania wody? Wycieczka do zakładu przemysłowego.
  • Deficyt wody- prawda czy mit.\

Grupa 3 -p. Babik, p. Hubicka, p. Kazimierczyk

  • Zasada działania miejskiej i przydomowej oczyszczalni ścieków. Porównanie składu chemicznego ścieków przed i po oczyszczeniu oraz zdjęcia. Rodzaje ścieków, podstawowe analizy; dopuszczalne parametry ścieków wg Polskiej Normy.  Wycieczka do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków.
  • W jaki sposób można zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym? Ankieta nt. działań dot. oszczędnego zużycia wody.

Aktywny udział w warsztatach wzięła również publiczność, która z pełnym zaangażowaniem rozwiązywała krzyżówki przygotowane przez każdą grupę otrzymując drobne nagrody za poprawne odpowiedzi. Aby dobrze przygotować się do tego wydarzenia odbyliśmy kilka ciekawych wycieczek np. do sanepidu, Miejskiej Oczyszczalni Ścieków i spotkaliśmy się z ekspertami w dziedzinie wody.

Oczywiście nie mogło zabraknąć gości specjalnych, którzy swoimi wykładami uświetnili nasze warsztaty. Przybyli do nas goście z namysłowskiego Ekowodu- p. Magdalena Janiak- Technologia oczyszczania ścieków, p. dr I. Kłosak- Bazan- Politechnika Opolska- Co się robi z wodą zanim trafi do kranu a także odwiedził nas gość specjalny Pan Zahary Shuhan z Florydy, który wygłosił anglojęzyczny wykład nt.deficytu wody na świecie. Uczniowie wręczyli wszystkim gościom pamiątkowe kalendarze.

Ostatni etap warsztatów stanowił poczęstunek słodkościami ufundowanymi po raz kolejny przez Piekarnię w Domaszowicach.  II Warsztaty Comeniusa zostały również bardzo pozytywnie ocenione przez zaproszonych gości, co usatysfakcjonowało organizatorów i uczestników.

Poprawiony: środa, 27 marca 2013 09:34
 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates web hosting Valid XHTML and CSS.