Język niemiecki - Iwona Olszok

Szczegóły

 

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

Odpowiedzi zacznijmy szukać w przeszłości, gdzie natrafimy na wiele znanych, niemieckich nazwisk. Poeci tacy jak Goethe, Schiller, Heine i Brecht, kompozytorzy Bach, Beethoven, Händel oraz Orff, artyści jak Dürer, Klee i Käthe Kollwitz, filozof Nietzsche oraz fizyk Einstein, oni wszyscy byli Niemcami, zaś ich dzieła poznamy i doświadczymy najlepiej w oryginalnej, niemieckiej wersji językowej.
Wróćmy do teraźniejszości: co dziesiąta wydana książka na świecie publikowana jest w języku niemieckim. Współcześnie znaczącymi autorami są Martin Walser, Christa Wolf oraz Günter Grass. Także filmy Fassbindera zrozumie lepiej ten, który może obejrzeć je w języku niemieckim..

Język niemiecki nie jest tylko jednym z najważniejszych języków europejskich w dziedzinie kultury, wielkie znaczenie ma on także w gospodarce. Niemcy są piątym co do wielkości partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych, niemiecki, po języku angielskim, jest drugim najczęściej używanym językiem w internecie, a co cztery lata w Niemczech odbywają się jedne z największych światowych targów. Ponadto 100 milionów Europejczyków mówi po niemiecku, to jest ważny czynnik w handlu światowym!

Wiele firm przykłada znaczenie do tego, aby ich pracownicy dysponowali znajomością języka niemieckiego. Ma to ogromne znaczenie w poszukiwaniu miejsca pracy.

Niemcy posiadają jeden z najwyższych dochodów na mieszkańca w świecie, przez co wpływają nie tylko na handel zagraniczny, ale także na turystykę.

Chęć do podróżowania Niemców jest znana w całym świecie, także w branży turystycznej znajomość niemieckiego przynosi wiele korzyści. Bo tylko ten, który czuł się dobrze, powróci w to miejsce z powrotem. A do dobrego samopoczucia należy także to, że można się bez problemu porozumieć.

Również pod względem turystycznym Niemcy są bardzo atrakcyjnym krajem. Na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO znajduje się 33 miejsca i pomniki znajdujące się w Niemczech. W ostatnim czasie na listę wpisano dolinę środkowego Renu między Koblencją a Bingen, nadbałtyckie miasta hanzeatyckie Stralsund i Wismar oraz modernistyczne osiedla mieszkaniowe Berlina.  Na liście niemieckich obiektów znajdują się ponadto berlińska wyspa muzeów, katedra kolońska, kościół – cel pielgrzymek „Die Wies”, wykopalisko skamieniałości w Messel koło Darmstadt, starówka miasta Goslar w górach Harz oraz twierdza Wartburg.

Każde z tych miejsc oraz wiele wiele innych oczywiście warto zobaczyć. Od pokrytych śniegiem szczytów alpejskich aż po wybrzeże Morza Północnego i Bałtyku turysta ma możliwość zobaczyć wiele ciekawych miejsc, w których wszędzie mówi się po niemiecku. Wprawdzie w Niemczech istnieje kilkaset regionalnych dialektów, które nawet dla Niemca niekiedy są trudne do zrozumienia, lecz wszystkie dialekty łączy, tzw. literacki języki niemiecki. Osoby znające język niemiecki w wielu krajach Europy takich jak Austria, duża część Szwajcarii, Luksemburg, Lichtenstein oraz w sąsiadujących z Niemcami i Austrią regionach Włoch, Belgii i Francji nie będą miały żadnych problemów językowych zwiedzając te kraje.

Nauka języka niemieckiego nie jest trudniejsza od nauki francuskiego, włoskiego czy holenderskiego. Istnieje dużo możliwości nauki języka niemieckiego, oczywiście im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym łatwiej się nauczymy. W wielu krajach na świecie funkcjonują niemieckie szkoły lub takie szkoły, które w programie nauczania oferują intensywną naukę języka niemieckiego, aby otworzyć świat przed nowym pokoleniem. Co roku przyznaje się tysiące stypendiów na naukę w Niemczech. Jest to wyjątkowa okazja, by poznać ten kraj i jego mieszkańców.

Linki dla III TŻ:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=8FNS7IiWUCE

  2. www.lecker.de

  3. http://www.gutekueche.at/rezepte/kategorien/

 

DODATKOWE ZAJĘCIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO ODBYWAJĄ SIĘ   W KAŻDY PONIEDZIAŁEK O GODZ. 15.10 W PRACOWNI 31 – SERDECZNIE ZAPRASZAM.

 JEŚLI CHCESZ BYĆ KONKURENCYJNY NA RYNKU PRACY – ZAINWESTUJ W SIEBIE!

MASZ CZAS I NIE MUSISZ PŁACIĆ !!!

 

 

 

 

 

   
© ALLROUNDER