Olimpiada Młodych Producentów Rolnych - Kielce 2017

Szczegóły

W dniach 16-17 marca 2017 w Kielcach odbył się finał krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowanych przez Związek Młodzieży Wiejskiej. Do finału z całego kraju zostało zakwalifikowanych 67 osób, woj. Opolskie na reprezentowało 5 osób, byli to Daniel Babatz, Kacper Kaliniak, Wojciech Smolarczyk, Mateusz Jędrzejak (wszyscy uczniowie ZSR w Namysłowie) oraz Adam Tymkiewicz   (zeszłoroczny absolwent Namysłowskiego Rolnika). Olimpiada składała się z 3 etapów, pierwszy etap polegał na napisaniu testu składającego się z 50 pytań,  po teście zostało wyłonionych 30 najlepszych osób, którzy przeszli  do drugiego etapu wśród nich byli Adam, Kacper i Wojtek. W drugim etapie uczestnicy musieli rozpoznać chwasty, choroby roślin, rasy zwierząt, nawozy, pasze i części maszyn rolniczych.

Po drugim etapie ścisłego finału zakwalifikowało 10 osób, wśród których znalazł się Adam Tymkiewicz. Po zaciętej walce w finale,  Adam  w klasyfikacji końcowej zajął 10 miejsce, a Wojtek i Kacper znaleźli się w pierwszej.

Olimpiada swoim zasięgiem obejmuje takie zagadnienia jak: produkcja roślinna, zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ekonomika rolnictwa, odnawialne źródła energii i fundusze unijne. W olimpiadzie biorą udział młodzi producenci rolni w wieku od 16 do 40 lat, co roku poziom olimpiady rośnie. Opiekunem młodzieży na wyjeździe był Tomasz Wiciak. 

 

 

   
© ALLROUNDER