Uczniowie "Rolnika" na olimpiadzie historycznej o dziejach oręża polskiego

Szczegóły

Po raz kolejny Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zorganizowało  w bieżącym roku szkolnym olimpiadę tematyczną pt.: Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1776-1864. Za wolność naszą i waszą. Tegoroczna tematyka obejmowała okres od Konfederacji Barskiej (1768 r.) do Powstania Listopadowego (1864 r.). W etapie rejonowym, który odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Opolu, startowało 24 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego, w tym trzech uczniów naszej szkoły: Wojciech Krupa  Błażej Stencel ( klasa I TI) oraz Maciej Pańków (klasa II TI).

W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy, oprócz pytań związanych z historią wojskowości, duży nacisk położyli na znajomość dzieł literackich i muzycznych, związanych z historią naszego kraju w XIX i XX wieku. Z tego względu na olimpiadzie pojawiły się pytania związane z Dziadami Adama Mickiewicza, Kordianem Juliusza Słowackiego, powieścią Nad Niemnem Elizy OrzeszkowejWarszawianką Karola Sienkiewicza, czy też Pieśnią Konfederatów Barskich Mazurem Dwernickiego.
W historycznej rywalizacji Maciek zajął szóste miejsce a Wojtek i Błażej odpowiednio: dziesiąte i dziewiętnaste. Do olimpiady uczniów przygotowywał Tomasz Soja.

   
© ALLROUNDER