Program Leonardo da Vinci, Erasmus+


     

Witaj na stronie opisującej praktyki zagraniczne realizowane w ramach
projektów Leonardo  a Vinci a obecnie w ramach projektu Erasmus+. 

 
                 

 

Aktualne artykuły z praktyk zagranicznych 2017

znajdziesz w zakładce Aktualności

Praktyki zawodowe - Hiszpania 2017

Szczegóły

    W maju i lipcu bieżącego roku 29 uczniów technikum żywienia i technikum architektury krajobrazu odbywało praktyki zawodowe w Maladze w  ramach projektu pod tytułem: „Zagraniczne praktyki zawodowe szansą lepszej pracy” realizowanego  w programie Unii Europejskiej Erasmus +.

   Uczennice z technikum żywienia pracowały w 11 restauracjach, gdzie  nauczyły się sporządzać wiele potraw hiszpańskich, często z wykorzystaniem owoców morza, jak np. paella, tortilla, empanada i roquetas. Opanowały też umiejętności wykonywania wiele rodzajów przekąsek - tapas, jak np.: ensaladas, gazpacho, huevos rotos, brochetas i tikka masala.

  Uczniowie z technikum architektury krajobrazu pracowali w świetnie urządzonym parku miejskim oraz w ogrodzie botanicznym JARDÍN BOTÁNICO LA CONCEPCIÓN. Poznali tam wiele ciekawych egzotycznych roślin, z którymi dotychczas się nie spotkali. Uczniowie byli mile traktowani przez hiszpańskie rodziny, w których zamieszkiwali, nawiązali z nimi przyjazne stosunki, poznali kulturę i panujące tam obyczaje. Również uczniowie dobrze wspominają relacje z pracownikami w zakładach pracy, z którymi się zaprzyjaźnili.

 

Podczas zagranicznego pobytu uczniowie zwiedzili piękną Malagę z muzeum Picassa i zamkiem Gibralfaro, płynęli katamaranem, odbyli także wycieczkę na Gibraltar, gdzie zobaczyli jaskinię Św. Michała i spotkali żyjące na wolności magoty gibraltarskie. Oprócz nabytych kompetencji zawodowych i językowych uczestnicy praktyk nauczyli się w zakresie pracy w grupie, podnieśli także poczucie pewności siebie, zwiększyli swoją odpowiedzialność i samodzielność. Pobyt w Maladze został oceniony przez praktykantów za bardzo udany i wielu z nich chętnie wybrałoby się jeszcze raz na taką praktykę.

Koordynator Projektu Adam Hubicki

Technicy agrobiznesu pracują w rolnictwie Południowej Hesji

Szczegóły

Pobyt na praktyce możliwy jest dzięki programowi Erasmus +  „Uczenie się przez całe życie”, który po raz  dwunasty  realizowany jest zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej we współpracy z Narodową Agencją jako projekt „Zagraniczne praktyki zawodowe szansą lepszej pracy”. Uczniowie 3 i 4 klasy technikum agrobiznesu odbywają praktykę w Południowej Hesji w następujących gospodarstwach (patrz mapka z orientacją w odległościach w promieniu do 40 km):

Czytaj więcej: Technicy agrobiznesu pracują w rolnictwie Południowej Hesji

Praktyka techników obsługi turystycznej, hotelarstwa i żywienia we Włoszech 2017

Szczegóły

Na przełomie  maja i czerwca 2017 roku  31 uczniów naszej szkoły z technikum obsługi turystycznej, technikum hotelarstwa i technikum żywienia i usług gastronomicznych przebywało w Rimini na 4-tygodniowej praktyce zawodowej.

 

Czytaj więcej: Praktyka techników obsługi turystycznej, hotelarstwa i żywienia we Włoszech 2017

Zdobyte doświadczenia przez uczniów technikum informatycznego i fototechnicznego na praktyce w Plymouth w 2017

Szczegóły

   W Wielkiej Brytanii w Plymouth przez cztery tygodnie maja 2017 roku młodzież z  technikum informatycznego i fototechnicznego odbywała praktykę zawodową. Uczniowie pracowali w centrum szkoleniowym oraz w przedsiębiorstwach angielskich, gdzie nabywali umiejętności związanych z montażem i naprawą sprzętu komputerowego, tworzeniem lokalnych sieci, instalowaniem systemów operacyjnych i oprogramowania, tworzeniem bazy danych i stron internetowych oraz wykonywali i obrabiali zdjęcia, a także nagrywali krótkie filmy. Jedna z uczennic pracowała na sesjach  zdjęciowych różnych marek samochodów m.in. BMW i  MiniCooper. Po zajęciach uczniowie poznawali kulturę i obyczaje Anglików oraz uczestniczyli w wycieczkach, m.in. do Exeter.

  Oprócz nabytych umiejętności zawodowych i językowych uczestnicy praktyk zwiększyli swoje kompetencje w zakresie pracy w grupie, pewności siebie, odpowiedzialności i samodzielności.

  Praktyka została zorganizowana w ramach projektu pod tytułem: „Zagraniczne praktyki zawodowe szansą lepszej pracy” realizowanego w programie Unii Europejskiej Erasmus +

Koordynator Projektu Adam Hubicki

Przy pracy:  

Zdjęcia grupowe:

 

Praca i wypoczynek uczniów na praktyce w Hesji

Szczegóły

W ramach projektu Erasmus + o nazwie „Zagraniczne praktyki zawodowe szansą lepszej pracy” trwa praktyka w Hesji  12 uczniów 3 i 4 klasy technikum agrobiznesu. 

 

Czytaj więcej: Praca i wypoczynek uczniów na praktyce w Hesji

Rozpoczęcie praktyki w Hesji 2017

Szczegóły

Praktyka w Hesji 2017 dzięki realizowanemu po raz dziesiąty dla techników agrobiznesu projektowi w ramach programu ERASMUS + rozpoczęta

W sobotę 26 sierpnia 12 uczniów trzeciej i drugiej klasy Technikum Agrobiznesu pod opieką dwóch nauczycielek wyjechało 
na 4-tygodniową praktykę zawodową w gospodarstwach i firmach rolniczych w południowej Hesji.

Po raz dziesiąty partner niemiecki, którym jest Regionalny Związek Rolników Południowej Hesji wytypował najlepsze gospodarstwa rolne dla naszych praktykantów, m.in. gospodarstwo ekologiczne ze sklepem pana Kaffenbergera, producenta i eksportera dzikich nasion Appels Wilde Samen Pana Uwe Bauma i inne nowoczesne firmy rolnicze, w których praktykant poznaje nowoczesne technologie i doskonali język niemiecki.

Na zdjęciu praktykanci krótko przed odjazdem autobusu na placu pod kasztanami  w Namysłowie.                                 Iwona Olszok

 

Nauczyciele przedmiotów zawodowych na projekcie w Maladze

Szczegóły

Od 1 lipca w Maladze przebywa grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych, która doskonali swoje umiejętności pracując w hotelu La Chancla i ogrodzie botanicznym. Nauczyciel zwiedzają również zabytki Malagi i wybrzeża Costa del Sol. W ramach wycieczek nauczycielki odwiedziły Granadę z kompleksem zabytkowym Alambra oraz Gibraltar.

POZDRAWIAMY ZE SŁONECZNEJ MALAGI

 

Praktyka zawodowa technikum architektury krajobrazu w Maladze

Szczegóły

Od soboty 1.07.2017 w Hiszpanii przebywają uczniowie klasy III TK na praktyce zawodowej, pod opieką Pani Joanny Juskowiak. Po zapoznaniu się z piękną Malagą młodzież rozpoczęła  4 - tygodniową naukę w ogrodzie botanicznym JARDÍN BOTÁNICO LA CONCEPCIÓN.

Praktyka zawodowa jest organizowana w ramach realizowanego przez szkołę projektu w programie europejskim Erasmus+.

Koordynator projektu Adam Hubicki

 

 

 

Wycieczka do Wenecji

Szczegóły

   W ramach programu kulturowego, w czasie praktyk zagranicznych w Rimini klas III TOT i III THŻ, 27 maja odbyliśmy wycieczkę do Wenecji. Po przyjeździe autobusem i przejściu do portu płynęliśmy statkiem. Na początku pobytu dostaliśmy czas wolny na spacer po "sercu" Wenecji. Następnie spotkaliśmy się z panią przewodnik, dostaliśmy tour guide i zaczęliśmy zwiedzanie Wenecji w pigułce. Mieliśmy okazję usłyszeć kilka ciekawostek o tym mieście oraz poznać najważniejsze zabytki, takie jak Pałac Dożów, Plac Św. Marka, Bazylikę Św. Marka, Most Westchnień, który łączy Pałac Dożów z więzieniami tego pałacu, Wieżę Zegarową, Canal Grande oraz Most Rialto.

   Oprócz setek mostów i wody dookoła, Wenecja to przepiękne miejsce warte uwagi i zobaczenia. Myślę, że w naszych głowach to włoskie miasto zostanie na długo i będziemy je wspominać za każdym razem z wielką dozą sympatii oraz uśmiechu na twarzy.

 

Aleksandra Samborska, III TOT

Zakończenie praktyki – ADIóS MALAGA

Szczegóły

 

Minęły cztery  tygodnie. Praktyka w Maladze dostarczyła nam wspaniałych wrażeń. Dużo się nauczyliśmy, odpoczęliśmy, poznaliśmy przyjaznych ludzi, zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. W uznaniu naszych zasług otrzymaliśmy „Certyfikaty” – zostały wręczone w firmie TRIBEKA.

 

Wracamy szczęśliwi i opaleni, chociaż trudno było nam się rozstać – niejednokrotnie uroniliśmy łezkę. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy

Opracowały: E. Gwiazda, G. Serafin

   
© ALLROUNDER