Program Leonardo da Vinci, Erasmus+


     

Witaj na stronie opisującej praktyki zagraniczne realizowane w ramach
projektów Leonardo  a Vinci a obecnie w ramach projektu Erasmus+. 

 
                 

 

Aktualne artykuły z praktyk zagranicznych 2017

znajdziesz w zakładce Aktualności

Nasze praktyki zagraniczne 2018 - Technicy informatycy w Wielkiej Brytanii

Szczegóły

Przez cztery tygodnie maja 2018 roku 19 uczniów technikum informatycznego przebywało na 4-tygodniowej praktyce zawodowej w Wielkiej Brytanii w Plymouth. Praktykanci nabyli i rozwinęli umiejętności związane z przyszłym swoim zawodem w zakresie montażu i naprawy komputerów, instalacji i konfiguracji drukarek sieciowych, montowania i rozbudowy lokalnej sieci komputerowej, tworzenia baz danych i stron internetowych, instalowania systemów operacyjnych i oprogramowania oraz administrowania siecią komputerową. Uczniowie rozwinęli swoje umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim oraz zwiększyli swoje kompetencje społeczne w zakresie otwartości na innych, pewności siebie, odpowiedzialności i samodzielności oraz pracy w grupie.

W wolnym czasie uczniowie zwiedzali Plymouth i uczestniczyli w wycieczkach do Londynu i Mount Batten.

Praktyka została zorganizowana w ramach projektu realizowanego w programie Unii Europejskiej Erasmus +


Koordynator Projektu
Adam Hubicki

Rozpoczęcie praktyki zawodowej uczniów TA i TŻ w Hesji

Szczegóły

 

Od niedzieli 26 sierpnia 36 uczniów z dwóch klas technikum agrobiznesu (TA) i technikum żywienia i usług astronomicznych (TŻ) przebywa na praktyce w Niemczech w ramach projektu programu Erasmus +. Uczniowie TA pracują w  gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych natomiast gastronomowie odbywają praktykę w restauracjach hotelowych w różnych miejscowościach położonych w południowej Hesji. Młodzież mieszka u rolników lub w hotelach, w których pracuje.

Oprócz pracy uczniowie w wolnym czasie zwiedzają ciekawe zakątki Hesji.

                                                                                                Koordynator projektu Adam Hubicki

Wycieczka do Wenecji i San Marino

Szczegóły

Praktyka zawodowa klasy III TOT w Rimini 13.05-10.06.2018r.

WYCIECZKA do WENECJI i SAN MARINO

Pobyt na praktyce zawodowej wiąże się nie tylko z pracą oraz nabywaniem doświadczenia zawodowego, poznaniem organizacji pracy w sektorze hotelarsko-turystyczno-gastronomicznym, lecz połączony jest ze zwiedzaniem znanych i urokliwych miejsc półwyspu apenińskiego.

 

Czytaj więcej: Wycieczka do Wenecji i San Marino

Rozpoczęcie praktyki zagranicznej w Maladze

Szczegóły

 

Od 2maja 2018 r. rozpoczęła się 4-tygodniowa praktyka 24 uczniów w południowej Hiszpanii w Maladze. W praktyce uczestniczą uczniowie klasy  III  Technikum Hotelarskiego oraz  klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Uczniowie odbywają praktykę w różnych działach w 8 tutejszych hotelach.  W hiszpańskich rodzinach w których mieszkają czują się bardzo dobrze, bez trudu porozumiewają się zarówno w pracy jak i w miejscu zamieszkania. W wolnych chwilach zwiedzają piękną Malagę.

Czytaj więcej: Rozpoczęcie praktyki zagranicznej w Maladze

Początek praktyk informatyków w Anglii (Plymouth)

Szczegóły

   

 W podróż wyruszyliśmy, tradycyjnie z parkingu ,,Pod kasztanami” w niedzielę rano 28.04.2018r. Na lotnisko we Wrocławiu dotarliśmy bez przeszkód i po nadaniu bagażu oraz odprawie już tylko czekaliśmy na odlot do Bristolu. Lot był przyjemny, widoczność dobra, więc wszyscy szczęśliwie dotarliśmy na miejsce. W Bristolu czekał na nas autobus, który sprawnie, w około dwie godziny przywiózł nas do Plymouth, gdzie przy miejskim stadionie oczekiwał nas przedstawiciel biura TELLUS College. Kolejno nasi uczniowie byli odbierani przez rodziny goszczące, aby wieczorem wspólnie  przełamać lody przy wspólnej kolacji.

Czytaj więcej: Początek praktyk informatyków w Anglii (Plymouth)

Europassy za 2017 rozdane !

Szczegóły

 

W czasie  konferencji podsumowującej realizację projektu w 2017 roku w programie Erasmus+ pod tytułem: „Zagraniczne praktyki zawodowe szansą lepszej pracy” 97  uczniów naszej szkoły otrzymało Europass Mobilność. Każdy praktykant otrzymał po 2 dokumenty w języku polskim i angielskim lub niemieckim, który potwierdza nabycie wiedzy i umiejętności zawodowych podczas praktyki za granicą. Oprócz europassów uczniowie otrzymali certyfikaty odbycia praktyki oraz Indywidualny wykaz osiągnięć.

Czytaj więcej: Europassy za 2017 rozdane !

Praktyki zawodowe - Hiszpania 2017

Szczegóły

    W maju i lipcu bieżącego roku 29 uczniów technikum żywienia i technikum architektury krajobrazu odbywało praktyki zawodowe w Maladze w  ramach projektu pod tytułem: „Zagraniczne praktyki zawodowe szansą lepszej pracy” realizowanego  w programie Unii Europejskiej Erasmus +.

   Uczennice z technikum żywienia pracowały w 11 restauracjach, gdzie  nauczyły się sporządzać wiele potraw hiszpańskich, często z wykorzystaniem owoców morza, jak np. paella, tortilla, empanada i roquetas. Opanowały też umiejętności wykonywania wiele rodzajów przekąsek - tapas, jak np.: ensaladas, gazpacho, huevos rotos, brochetas i tikka masala.

  Uczniowie z technikum architektury krajobrazu pracowali w świetnie urządzonym parku miejskim oraz w ogrodzie botanicznym JARDÍN BOTÁNICO LA CONCEPCIÓN. Poznali tam wiele ciekawych egzotycznych roślin, z którymi dotychczas się nie spotkali. Uczniowie byli mile traktowani przez hiszpańskie rodziny, w których zamieszkiwali, nawiązali z nimi przyjazne stosunki, poznali kulturę i panujące tam obyczaje. Również uczniowie dobrze wspominają relacje z pracownikami w zakładach pracy, z którymi się zaprzyjaźnili.

 

Podczas zagranicznego pobytu uczniowie zwiedzili piękną Malagę z muzeum Picassa i zamkiem Gibralfaro, płynęli katamaranem, odbyli także wycieczkę na Gibraltar, gdzie zobaczyli jaskinię Św. Michała i spotkali żyjące na wolności magoty gibraltarskie. Oprócz nabytych kompetencji zawodowych i językowych uczestnicy praktyk nauczyli się w zakresie pracy w grupie, podnieśli także poczucie pewności siebie, zwiększyli swoją odpowiedzialność i samodzielność. Pobyt w Maladze został oceniony przez praktykantów za bardzo udany i wielu z nich chętnie wybrałoby się jeszcze raz na taką praktykę.

Koordynator Projektu Adam Hubicki

Technicy agrobiznesu pracują w rolnictwie Południowej Hesji

Szczegóły

Pobyt na praktyce możliwy jest dzięki programowi Erasmus +  „Uczenie się przez całe życie”, który po raz  dwunasty  realizowany jest zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej we współpracy z Narodową Agencją jako projekt „Zagraniczne praktyki zawodowe szansą lepszej pracy”. Uczniowie 3 i 4 klasy technikum agrobiznesu odbywają praktykę w Południowej Hesji w następujących gospodarstwach (patrz mapka z orientacją w odległościach w promieniu do 40 km):

Czytaj więcej: Technicy agrobiznesu pracują w rolnictwie Południowej Hesji

Praktyka techników obsługi turystycznej, hotelarstwa i żywienia we Włoszech 2017

Szczegóły

Na przełomie  maja i czerwca 2017 roku  31 uczniów naszej szkoły z technikum obsługi turystycznej, technikum hotelarstwa i technikum żywienia i usług gastronomicznych przebywało w Rimini na 4-tygodniowej praktyce zawodowej.

 

Czytaj więcej: Praktyka techników obsługi turystycznej, hotelarstwa i żywienia we Włoszech 2017

Zdobyte doświadczenia przez uczniów technikum informatycznego i fototechnicznego na praktyce w Plymouth w 2017

Szczegóły

   W Wielkiej Brytanii w Plymouth przez cztery tygodnie maja 2017 roku młodzież z  technikum informatycznego i fototechnicznego odbywała praktykę zawodową. Uczniowie pracowali w centrum szkoleniowym oraz w przedsiębiorstwach angielskich, gdzie nabywali umiejętności związanych z montażem i naprawą sprzętu komputerowego, tworzeniem lokalnych sieci, instalowaniem systemów operacyjnych i oprogramowania, tworzeniem bazy danych i stron internetowych oraz wykonywali i obrabiali zdjęcia, a także nagrywali krótkie filmy. Jedna z uczennic pracowała na sesjach  zdjęciowych różnych marek samochodów m.in. BMW i  MiniCooper. Po zajęciach uczniowie poznawali kulturę i obyczaje Anglików oraz uczestniczyli w wycieczkach, m.in. do Exeter.

  Oprócz nabytych umiejętności zawodowych i językowych uczestnicy praktyk zwiększyli swoje kompetencje w zakresie pracy w grupie, pewności siebie, odpowiedzialności i samodzielności.

  Praktyka została zorganizowana w ramach projektu pod tytułem: „Zagraniczne praktyki zawodowe szansą lepszej pracy” realizowanego w programie Unii Europejskiej Erasmus +

Koordynator Projektu Adam Hubicki

Przy pracy:  

Zdjęcia grupowe:

 

   
© ALLROUNDER