Program Leonardo da Vinci, Erasmus+


     

Witaj na stronie opisującej praktyki zagraniczne realizowane w ramach
projektów Leonardo  a Vinci a obecnie w ramach projektu Erasmus+. 

 
                 

 

Aktualne artykuły z praktyk zagranicznych 2017

znajdziesz w zakładce Aktualności

Rozwój umiejętności zawodowych podczas szkolenia za granicą Rozdanie europassów

Szczegóły

             W styczniu 2019 roku odbyła się w Zespole Szkół Rolniczych w Namysłowie konferencja podsumowująca zrealizowany w 2018 projekt Erasmus+ pod tytułem: „Rozwój umiejętności zawodowych podczas szkolenia za granicą” podczas której 97uczniów otrzymało Europass Mobilność. Każdy praktykant otrzymał po 2 dokumenty w języku polskim i angielskim lub niemieckim, który potwierdza nabycie wiedzy i umiejętności zawodowych podczas praktyki za granicą. Oprócz europassów uczniowie otrzymali certyfikaty odbycia praktyki oraz Indywidualny wykaz osiągnięć.

 

Czytaj więcej: Rozwój umiejętności zawodowych podczas szkolenia za granicą Rozdanie europassów

Nasze praktyki zagraniczne 2018 - Technicy obsługi turystycznej we Włoszech

Szczegóły

Osiemnastu uczniów III klasy technikum obsługi turystycznej przebywało przez 4 tygodnie maja 2018 roku we Włoszech, w położonym nad Adriatykiem Rimini, mieście znanym z wysoko rozwiniętej sieci hoteli oraz biur turystycznych. Młodzież pracowała w popularnych hotelach, takich jak: Genty, Accademia, Terminal czy Waldorf. Praktykanci nabyli tam umiejętności kelnera, cook asystenta oraz wiedzę na temat organizacji pracy hotelarskiej, obsługi turystów, funkcjonowania zapleczy w hotelu, restauracji czy barów. Uczniowie mieszkali w bardzo wygodnym i nowocześnie wyposażonym hotelu Angeli.

Po pracy młodzież korzystała z uroków nadadriatyckiego kurortu kąpiąc się w morzu i opalając się na plaży. Uczniowie poznali zabytki Rimini oraz uczestniczyli w ciekawych wycieczkach do urokliwej Wenecji oraz do San Marino.

Praktyka w Rimini była  dla wszystkich uczniów okazją do rozwijania umiejętności językowych, szlifowania języka angielskiego i włoskiego, ale przede wszystkim zdobywania doświadczenia i wiedzy zawodowej z dziedziny turystyki i hotelarstwa. Praktykanci zdobyli kompetencje społeczne i personalne, poznali nowych ludzi oraz nawiązali bliskie przyjaźnie z pracownikami przedsiębiorstw, w których odbywali praktykę.

Pobyt uczniów został sfinansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Koordynator Projektu
Adam Hubicki

Nasze praktyki zagraniczne 2018 - Technicy hotelarstwa w Hiszpanii

Szczegóły

W maju 2018 roku 24 uczniów technikum hotelarstwa i technikum żywienia odbyło 4-tygodniową praktykę zawodową w południowej Hiszpanii w Maladze. Młodzież pracowała w ośmiu hotelach na recepcji, w dziale gastronomicznym i w hosekeepingu. W gastronomii uczniowie pracowali jako kelnerzy lub pomocnicy szefa kuchni. Nauczyli się obsługiwać różne grupy klientów, przygotowywać salę konsumpcyjną, utrzymywać w czystości zastawy stołowe, sporządzać potrawy i napoje, obsługiwać urządzenia stosowane do przygotowanie napojów i potraw. Pracując w husekeepingu praktykanci nabyli umiejętności doboru bielizny pościelowej, materiałów informacyjnych oraz galanterii hotelowej w zależności od standardu pokoju. Opanowali obsługę minibaru, room service, sprzętu i urządzeń stosowanych do przygotowania pokoi dla gości. Uczniowie poznali procedury funkcjonujące w hotelu, jego organizację oraz zasady obsługi gości. Nową umiejętnością, którą nabyli jest współpraca w zespole, stosowanie języka obcego zawodowego w praktyce oraz wykonywanie czynności w odpowiednim tempie. Oprócz nabytych umiejętności zawodowych i językowych uczestnicy praktyk podnieśli swoje kompetencje personalne i społeczne, jak na przykład otwartość na innych, komunikatywność, umiejętność dostosowania się do odmiennych warunków życia, wzrost samodzielności i odpowiedzialności.

Podczas pobytu w Hiszpanii uczniowie zwiedzili piękną Malagę z katedrą, muzeum Picassa i zamkiem Gibralfaro, płynęli katamaranem oraz uczestniczyli w wycieczce na Gibraltar, gdzie zobaczyli jaskinię Św. Michała i podziwiali żyjące na wolności magoty gibraltarskie.

Czas pobytu w Maladze minął szybko i przyjemnie. Przepełniony był różnymi atrakcjami, w tym również uroczym plażowaniem nad Morzem Śródziemnym.

Praktyka została zorganizowana w ramach projektu realizowanego w programie Unii Europejskiej Erasmus +.

 

Koordynator Projektu
Adam Hubicki

Nasze praktyki zagraniczne 2018 - Technicy informatycy w Wielkiej Brytanii

Szczegóły

Przez cztery tygodnie maja 2018 roku 19 uczniów technikum informatycznego przebywało na 4-tygodniowej praktyce zawodowej w Wielkiej Brytanii w Plymouth. Praktykanci nabyli i rozwinęli umiejętności związane z przyszłym swoim zawodem w zakresie montażu i naprawy komputerów, instalacji i konfiguracji drukarek sieciowych, montowania i rozbudowy lokalnej sieci komputerowej, tworzenia baz danych i stron internetowych, instalowania systemów operacyjnych i oprogramowania oraz administrowania siecią komputerową. Uczniowie rozwinęli swoje umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim oraz zwiększyli swoje kompetencje społeczne w zakresie otwartości na innych, pewności siebie, odpowiedzialności i samodzielności oraz pracy w grupie.

W wolnym czasie uczniowie zwiedzali Plymouth i uczestniczyli w wycieczkach do Londynu i Mount Batten.

Praktyka została zorganizowana w ramach projektu realizowanego w programie Unii Europejskiej Erasmus +


Koordynator Projektu
Adam Hubicki

Praktyka zawodowa w Rimini

Szczegóły

 

 Od 13.05 do 10.06.2018r. 19 uczniów III klasy technikum obsługi turystycznej odbywało praktykę zawodową w Rimini w ramach projektu pod tytułem: „Zagraniczne praktyki zawodowe szansą lepszej pracy” realizowanego w programie Unii Europejskiej Erasmus+.

Czytaj więcej: Praktyka zawodowa w Rimini

Technicy agrobiznesu na 4-tygodniowej praktyce zawodowej w rolnictwie Południowej Hesji

Szczegóły

Uczniowie trzeciej i czwartej  klasy technikum agrobiznesu przebywają już czwarty tydzień na praktyce zawodowej  w Południowej Hesji  w ramach projektu realizowanego przez szkołę w  programie  Erasmus +. Młodzież pracuje w 15 gospodarstwach i przedsiębiorstwach związanych z agrobiznesem   w  promieniu 45 km d Darmstadt.

 

Czytaj więcej: Technicy agrobiznesu na 4-tygodniowej praktyce zawodowej w rolnictwie Południowej Hesji

Praktyka technikum żywienia w Hesji na półmetku

Szczegóły

Minęły już dwa tygodnie  4-tygodniowej praktyki zawodowej w ramach programu Erasmus+ 20 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych w Niemczech w południowej Hesji. Uczniowie pracują w dziewięciu przedsiębiorstwach gastronomicznych i hotelarskich położonych w pobliżu Darmstadt. Praktykanci mieszkają w miejscu pracy lub w bliskiej odległości. Uczniowie pracują w kuchni restauracyjnej, przy obsłudze gości na sali konsumpcyjnej a także w housekeepingu.

 

 

Czytaj więcej: Praktyka technikum żywienia w Hesji na półmetku

Wypoczynek uczniów na praktyce w Hesji

Szczegóły

W ramach projektu Erasmus + trwa praktyka w Hesji  16 uczniów trzeciej i czwartej klasy technikum agrobiznesu i 20 uczniów technikum żywienia. Pobyt na praktyce to nie tylko praca.  W minioną niedzielę uczniowie spotkali się na zasłużonym odpoczynku w aquaparku MIRAMAR w Weinheim, gdzie skorzystali z bogatej oferty tego miejsca. Uczniowie mogli wymienić się wrażeniami po pierwszym tygodniu praktyki w gospodarstwach rolnych czy w restauracjach, porozmawiać z opiekunami o trudnych początkach i oddać się wodnym szaleństwom w strefie rekreacyjnej jak też ochłonąć w strefie gastronomicznej.

W planach jest kolejna atrakcja - w drugi weekend pobytu uczniowie pojadą zwiedzać region, gdzie zobaczą zabytki Spiry (niem. Speyer)  miasta na prawach powiatu , położonego nad Renem w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, jednego z najstarszych miast Niemiec, potem udadzą się do parku wypoczynkowego w Hassloch.

Czytaj więcej: Wypoczynek uczniów na praktyce w Hesji

Rozpoczęcie praktyki zawodowej uczniów TA i TŻ w Hesji

Szczegóły

 

Od niedzieli 26 sierpnia 36 uczniów z dwóch klas technikum agrobiznesu (TA) i technikum żywienia i usług astronomicznych (TŻ) przebywa na praktyce w Niemczech w ramach projektu programu Erasmus +. Uczniowie TA pracują w  gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych natomiast gastronomowie odbywają praktykę w restauracjach hotelowych w różnych miejscowościach położonych w południowej Hesji. Młodzież mieszka u rolników lub w hotelach, w których pracuje.

Oprócz pracy uczniowie w wolnym czasie zwiedzają ciekawe zakątki Hesji.

                                                                                                Koordynator projektu Adam Hubicki

Wycieczka do Wenecji i San Marino

Szczegóły

Praktyka zawodowa klasy III TOT w Rimini 13.05-10.06.2018r.

WYCIECZKA do WENECJI i SAN MARINO

Pobyt na praktyce zawodowej wiąże się nie tylko z pracą oraz nabywaniem doświadczenia zawodowego, poznaniem organizacji pracy w sektorze hotelarsko-turystyczno-gastronomicznym, lecz połączony jest ze zwiedzaniem znanych i urokliwych miejsc półwyspu apenińskiego.

 

Czytaj więcej: Wycieczka do Wenecji i San Marino

   
© ALLROUNDER